Ekologiškas skalbimas


Kas tai yra?

segtukai

Ekologinės idėjos pastaraisiais metais tampa vis populiaresnės ir aktualesnės daugumai pasaulio gyventojų. Sparčiai didėjantys  „eko“ ženklais pažymėtų produktų pardavimai įrodo, kad daugelis iš mūsų stengiamės būti draugiškesni mus supančiai aplinkai. 

Skalbimas – viena namų ruošos sričių, kurioje ekologinės idėjos ypač populiarios. Daug žmonių jau suvokia, kad ekologiški skalbimo milteliai – daug geresnis pasirinkimas už įprastuosius cheminius, tačiau kol kas tik nedaugelis žino būdą kaip skirtingo audinio rūbus išskalbti švariai ir efektyviai.

Cheminių skalbimo priemonių naudojimas sveikatos požiūriu visuomet yra tam tikras kompromisas: iš vienos pusės, jos užmuša virusus ir bakterijas, iš kitos – cheminiai junginiai ar jų liekanos gali neigiamai veikti žmogų, aplinką, nuotekų valyklų įrenginius.

Vis labiau populiarėjantys ekologiški skalbikliai nuo įprastinių cheminių skiriasi tuo, kad neturi fosfatų ir natrio sulfato. O būtent šie neturintys jokios įtakos skalbimui ingridientai tik padidina pakuotės tūrį bei nutekėję į nuotakyną teršia vandenį. Pagrindinė ekologiškų skalbiklių sudėtis yra iš natūralių medžiagų: sodos, skalbimo riešutų, kokosų, palmių ar muilo.

Tačiau ekologiškiau galime gyventi naudodami nebūtinai "eko" ženklais pažymėtus skalbiklius, bet ir racionaliai naudodami cheminius.

Perdozavimas - rykštė

Norint mažiau rizikuoti, kad cheminės skalbimo priemonės pakenks jūsų sveikatai ir gamtai, pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į cheminių skalbiklių dozavimą skalbiant. Specialistų teigimu, miltelių perdozavimą galima būtų įvardinti kaip vieną žalingiausių skalbimo įpročių. Lietuvoje atliktas tyrimas atskleidė, kad kas antras mūsų šalies gyventojas tiksliai nežino, kiek skalbimo priemonių reikia įpilti norint jų neperdozuoti. Beveik 50 proc. lietuvių skalbiklius į skalbykles pila „iš akies“.

Norintiems nepadauginti skalbimo priemonės, pirmiausia reikia atidžiai perskaityti instrukcijas ant pakuočių ar rūbų etikečių. Tyrimų duomenys byloja, kad tik 44 proc. žmonių visuomet skalbia pagal nurodymus, baimindamiesi sugadinti drabužius. Maždaug trečdalis (29 proc.) atsižvelgia į skalbimo taisykles pagal audinius, o kas penktas peržvelgia tik naujų, pirmą kartą skalbiamų drabužių instrukcijas.

Todėl nieko keista, kad didžiausi pasaulio buitinės technikos gamintojai ir čia stengiasi padėti vartotojui. Naujausiose skalbyklėse nurodžius skalbiamo audinio tipą, jos ne tik pačios nustato skalbinių  svorį, vandens temperatūrą, įvertina užterštumą ir pagal tai parenka tinkamiausią programos trukmę, bet ir nustato gręžimo intensyvumą, dozuoja vandenį bei skalbiklį.

Skystos priemonės pranašesnės

Jei šeimoje turite mažų vaikų bei norite būti draugiškas gamtai, rinkdamiesi chemines priemones, turėtumėte atkreipkite dėmesį, kad šios būtų be kvapiklių ir nesukeltų alergijos.

Specialistai taip pat pataria pirkti skystus skalbiklius, kadangi jie greičiau ištirpsta ir efektyviau pasiskirsto vandenyje. Taip išvengsite ant skalbinių kartais liekančių baltų nuosėdų. Skystos priemonės pranašesnės ir tuo, jog prieš skalbimą jų galima užpilti ant dėmės.

Iki minimumo sumažintas elektros energijos ir vandens suvartojimas yra tie rodikliai, į kuriuos rinkdamiesi naują skalbyklę dėmesį atkreipia daugiau nei pusė (51 proc.) lietuvių. Specialistai taip pat teigia, kad taupant energiją, tausojami ir audiniai, o tai reiškia, jog drabužiai ilgiau atrodo lyg nauji.

skalbiniai

parengta pagal "Lietuvos medicina"

Visi 4.png
Jūs apie mus...
AV el. paštas


GRĮŽTI Į VIRŠŲ
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies) ir/ar jų identifikatorius. Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.