Tręšimas dumblu


Panevėžio miesto nuotekų valykloje per metus susidaro apie 3,0 - 4,5 tūkst. tonų nusausinto dumblo. Dumblo sudėtyje yra didelis biogeninių medžiagų kiekis: bendro azoto (N) - nuo 70 iki 80 g/kg, bendro fosforo (P) - nuo 25 iki 30 g/kg, bendro kalio (K) - nuo 4 iki 7 g/kg. Išdžiovintas Panevėžio nuotekų valykloje dumblas yra granulių pavidalo, supakuotas maišuose, patogus naudoti.
Vadovaujantis normatyviniu dokumentu „Nuotekų dumblo naudojimo tręšimui bei rekultivavimui reikalavimai“ LAND 20-2005, Panevėžio miesto nuotekų valymo įrenginiuose išdžiovintą dumblą galima panaudoti žemės ūkyje laukų tręšimui, energetinių kultūrų ( greitai augančių želdinių, kurių paskirtis – biokuro gamyba) auginimui, nederlingam dirvožemiui bei pažeistoms teritorijoms (karjerams, išeksploatuotiems durpynams, likviduojamiems sąvartynams, kelių sankasoms ir pan.) rekultivuoti. Pasaulyje žemės tręšimas nuotekų dumblu – paplitęs reiškinys. Tačiau dėl dumble esančių sunkiųjų metalų jis yra ribojamas ir reguliuojamas, atsižvelgiant į tų metalų koncentracijas.
Panevėžio miesto nuotekų valykloje vykdoma nuolatinė nuotekų dumble esančių sunkiųjų metalų stebėsena: metalų koncentracijos nustatinėjamos kiekvieną mėnesį. Pagal sunkiųjų metalų koncentraciją Panevėžio miesto nuotekų valykloje susidarantis dumblas priskiriamas II kategorijai.

Nuotekų dumblo rodikliai

Dumblo kategorija Sunkiųjų metalų koncentracija, mg/kg
Švinas (Pb) Kadmis (Cd) Chromas (Cr) Varis (Cu) Nikelis (Ni) Cinkas (Zn) Gyvsidabris (Hg)
I <140 <1,5 <140 <75 <50 <300 <1,0
II 140-750 1,5-20 140-400 75-1000 50-300 300-2500 1,0-8,0
III >750 >20 >400 >1000 >300 >2500 >8,0
Sunkiųjų metalų koncentracija Panevėžio nuotekų dumble
II 48,9 1,0 26,4 107,1
15,9 727,6 0,036

Jei dumblas atiduodamas jo panaudojimui žemės ūkyje, atliekami papildomi dumblo ir numatomo tręšti dirvožemio tyrimai. II kategorijos dumblu tręšti dirvožemį galima ne dažniau kaip kas 3 metus tame pačiame plote.

Norint nuotekų dumblą naudoti kaip trąšą, reikia parengti tręšimo planą, suderintą su savivaldybe, kurios administruojamoje teritorijoje vykdomas tręšimas, ir Aplinkos apsaugos agentūra. Dumblo naudotojo pageidavimu, planą parengia ir suderina „Aukštaitijos vandenų“ bendrovės specialistai.

Norint parengti tręšimo planą (ne ilgesniam kaip 6 metų laikotarpiui) reikia pateikti:

  1. Dokumento, suteikiančio teisę naudoti žemės sklypą (nuosavybės dokumentas, nuomos sutartis ar pan.), kopiją.
  2. Žemės sklypo planą identifikuojančius duomenis (adresą, plotą ir pan.) su pažymėtomis teritorijomis, kurioms taikomi papildomi aplinkosauginiai reikalavimai ir/ar apribojimai (apsauginės juostos, zonos, SAZ ar pan.) bei bendru situacijos planu (mažiausiai 500 m spinduliu apie sklypą) su pažymėtomis gyvenamosiomis teritorijomis, vandens kaptažo įrenginiais, vandens telkiniais, keliais, visuomeniniais objektais ar kitais objektais, kuriems dumblo naudojimas gali turėti neigiamą poveikį.
  3. Informaciją apie vėliausią dumblo naudojimą sklype (datą, panaudoto dumblo kiekį, dumblo kokybę, dumblo tiekėją).
  4. Informaciją apie sklypo naudojimo paskirtį (numatomas auginti kultūras).
  5. Suteikti galimybę paimti iš sklypo dirvožemio mėginius tyrimams.
  6. Prašymą naudoti dumblą.

Sutvarkius dokumentus, dumblo naudotojas savo transportu išsiveža dumblo kiekį pagal tręšimo plane apskaičiuotą normą iš Panevėžio nuotekų valyklos ir paskleidžia dumblą dirvoje. Paskleistą dumblą ne vėliau kaip per 2 dienas naudotojas turi įterpti į dirvožemį ne didesniu kaip 20% netolygumu.

Smulkesnės informacijos apie galimybes panaudoti nuotekų dumblą galima kreiptis į UAB „Aukštaitijos vandenys“ adresu: Velžio kelias 13, Panevėžys arba telefonu – 8 (45) 586609.

Nuorodos į straipsnius:


Visi 4.png
Jūs apie mus...
AV el. paštas


GRĮŽTI Į VIRŠŲ
Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. cookies) ir/ar jų identifikatorius. Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su slapukų politika.