Naujiena

Paviršinis vanduo neturi patekti į buitinių nuotekų sistemą

2021 05 20

UAB “Aukštaitijos vandenys“ įprastai  vartotojams patiekia apie 18 – 19 tūkst. m³, geriamojo vandens per parą. Panevėžio nuotekų valykloje įprastai per parą sutvarkoma apie 25 tūkst.  m³ nuotekų. Tačiau pavasarinių polaidžių metu arba dėl stiprių liūčių, nuotekų kiekiai labai padidėja, ir į nuotekų valyklą patenka 70 – 90 tūkst. m³ nuotekų. Pavyzdžiui, šių metų gegužės 3 d., kuomet vos ne visą parą gausiai lijo, vartotojams patiekta 19, 5 tūkst. m³ geriamojo vandens, o į nuotekų valyklą atitekėjo per 90 tūkst. (!) m³ nuotekų.

Tą pačią 2021 m. gegužės 3 dieną UAB „Aukštaitijos vandenys“ įregistravo 16 nusiskundimų dėl persipildžiusių nuotekų šulinių ir patvinusių rūsių įvairiose miesto vietose, Dembavoje, Molainiuose, teigiant, kad negerai veikia arba iš viso neveikia nuotekų šalinimo sistema. Tačiau buitinių nuotekų šalinimo sistema  - vamzdynai ir nuotekų perpumpavimo siurblinės – nepriekaištingai veikė nuolatos. Ir tik po paros ir dar vėliau baigė pumpuoti perteklines nuotekas, o kai kurios nuotekų perpumpavimo siurblinės  į normalų darbo ritmą  sugrįžo tik  – tik gegužės 5 dieną.

Taip atsitinka todėl, kad į buitinių nuotekų rinktuvus patenka lietaus, tirpstančio sniego vanduo. Tačiau nuotekų rinktuvai, nuotekų perpumpavimo siurblinės suprojektuotos ir įrengtos atsižvelgiant į buitinių nuotekų kiekius. Todėl saugiai išpumpuoti į valyklą jos gali tik tiek nuotekų, kiek numatyta projektuose, apskaičiavus maksimalius buitinių nuotekų  kiekius. Lietaus vanduo neturi patekti į šį nuotakyną, tačiau dažnai patenka dėl to, kad  gyventojai lietaus rinktuvus yra savavališkai prijungę prie buitinių nuotekų tinklų ar paprasčiausiai nepasirūpina, jog lietaus vanduo nuo stogų, iš kiemų nepatektų į buitinių nuotekų nuotakyną.

UAB „Aukštaitijos vandenys“ jau ne vienerius metus nustatinėja savavališkų prisijungimų prie nuotekų tinklų atvejus. Tam naudojamos ir specialios kameros, fiksuojančios vaizdą vamzdynuose, ir dūmų įranga, kurios pagalba sveikatai nekenkiantys dūmai įpučiami į buitinių nuotekų tinklą ir parodo nelegalių prisijungimų vietas. Kadangi gamtinės sąlygos darosi vis labiau  ekstremalios, šis darbas bus intensyvinamas – UAB „Aukštaitijos vandenys“ vykdys planines vamzdynų hermetiškumo patikras, ko pasėkoje paaiškės, kas yra savavališkai prisijungęs lietaus nuotakynus prie buitinių nuotekų tinklų. Nustačius tokį faktą, gyventojai bus įspėti, jiems bus nustatytas terminas padėčiai ištaisyti.

UAB „Aukštaitijos vandenys“, įspėdama apie būsimus vamzdynų hermetiškumo patikrinimus, siūlo atjungti savavališkai įrentus lietaus tinklus nuo buitinių nuotekų nuotakyno.

Paskutinį kartą redaguota: 2021-05-20 08:47